Menu

مهاجرت به کانادا در یک نگاه

  • نوشته شده توسط 
  • تاریخ آخرین ویرایش: شنبه, 24 اسفند 1398 ساعت 22:44 بیش از ۶ ماه از تاریخ آخرین ویرایش این مقاله می گذرد. جهت اطمینان از اعتبار این مقاله با ما تماس بگیرید
نمای زیبا از سواحل اقیانوس آرام در شهر ونکوور کانادا نمای زیبا از سواحل اقیانوس آرام در شهر ونکوور کانادا

کشور کانادا، دومین کشور پهناور جهان، دارای رتبه دهم در عرصه اقتصاد جهانی، دومین کشور نفت خیز دنیا (پس از عربستان سعودی!)، چهارمین کشور دنیا از لحاظ حجم ذخایر آب شیرین، دومین کشور جهان از لحاظ داشتن شهروندان با مدرک دانشگاهی و فقط با کمی بیش از ۳۰ میلیون جمعیت، یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی، سرمایه گذاری، کسب و کار و تحصیل می باشد. خوشبختانه، مهاجرپذیری همواره از ارکان اصلی سیاستهای دولت کانادا بوده و از طریق برنامه های مهاجرتی مختلف، کانادا هرسال حدود ۲۵۰،۰۰۰ ویزای اقامت دائم برای متقاضیان از سراسر جهان صادر می کند. دولت کانادا نقش مهاجران در ارتقاء فرهنگی، هنری و اقتصادی کشور را بسیار موثر می داند و در جهت تسهیل پروسه تطبیق پذیری مهاجران تازه وارد، بالاترین سطح خدمات را به مهاجران و خانواده ایشان ارائه می کند. کمکهای مالی و اسکان اولیه، دوره های کاملا رایگان آموزش زبان انگلیسی و کاریابی، و مشاورهای گوناگون جهت تطبیق مدارک تحصیلی و شغلی مهاجران نمونه هایی از این خدمات می باشند. 

مهاجرت به کانادا به روشهای مختلفی امکان پذیر است. هم اکنون دهها برنامه مختلف مهاجرتی وجود دارد که متقاضیان با توجه به شرایط شغلی، تحصیلی و مالی خود، می توانند برای یکی از آنها درخواست کنند و به همراه تمام اعضای خانواده ویزای اقامت دائم کانادا را کسب کنند. از میان برنامه های مختلف موجود، موارد ذکر شده در زیر از مناسب ترین روشهای مهاجرت به کانادا به ویژه برای متقاضیان ایرانی می باشند:

 

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

پس از انحلال برنامه سرمایه گذاری فدرال در سال ۲۰۱۴، در حال حاضر روش سرمایه گذاری کانادا فقط توسط استان کبک و با نام مهاجرت سرمایه گذاری کبک پذیرش می شود. در حال حاضر، این روش از معدود روشهای مهاجرت به کانادا می باشد که متقاضی لزوما نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه ندارد و از معدود روشهای مهاجرتی بیزنسی است که پس از قبولی، متقاضی و تمام خانواده اقامت دائم دریافت می کنند و نیازی به تاسیس کسب و کار، اشتغال زایی یا اقامت موقت چند ساله ندارد. همچنین سرعت پردازش، درصد قبولی نسبتا بالای پرونده ها و کم بودن میزان سرمایه گذاری در این روش نسبت به روشهای سرمایه گذاری سایر کشورهای قابل مقایسه با کانادا، این روش مهاجرت را در بین متقاضیان واجد شرایط بسیار پرطرفدار کرده است. بطور خلاصه متقاضیان جهت واجد شرایط بودن برای مهاجرت سرمایه گذاری کبک باید دارای سابقه مدیریت در سالهای اخیر، دارای سطح دارایی (اموال منقول و غیر منقول) نسبتا بالا و قادر به پرداخت مبلغ سرمایه گذاری به دولت کبک باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون جزئیات مهاجرت سرمایه گذاری کبک و ارزیابی شرایط خود برای این روش مهاجرتی، اینجا را کلیک کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

استانهای مختلف کانادا هر ساله سهمیه ای جهت صدور ویزای اقامت دائم برای متقاضیان مهاجرت به کانادا از دولت فدرال دریافت می کنند. سپس دولتهای استانی کانادا با توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی و غیره، برنامه های مهاجرتی استانی ویژه ای را تهیه و به متقاضیان ارائه می کنند. شرایط و ضوابط برنامه های مهاجرتی هر استان کاملا منحصر بفرد بوده و میتوانند با یکدیگر کاملا متفاوت باشند. برنامه مهاجرت به روش کارآفرینی، نمونه ای از اینگونه برنامه های مهاجرتی استانی می باشد. بطور کلی در روش کارآفرینی، متقاضیان باید در یکی از استانهایی که برنامه مهاجرت کارآفرینی ارائه می کند اقدام به خرید یک کسب و کار کنند. البته در برخی استانها امکان ارائه یک طرح طرح توجیهی می تواند جایگزین خرید کسب و کار آماده باشد. ترجیحا، زمینه فعالیت کسب و کار یا طرح توجیهی بهتر است با سوابق شغلی متقاضی مرتبط باشد. از دیگر شرایط روش کارآفرینی داشتن سابقه مدیریت، دانش زبان در سطح مقدماتی یا متوسط، و دارایی منقول و غیر منقول در سطح متوسط می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به روش کارآفرینی را اینجا مطالعه کنید.

روش تخصصی فدرال با برنامه Express Entry

مهاجرت به روش تخصصی فدرال از قدیمی ترین و پرطرفدارترین برنامه های مهاجرت به کانادا می باشد. متقاضیان برای واجد شرایط بودن باید در سیستم ارزیابی روش تخصصی فدرال حداقل نمره ۶۷ را کسب کنند، مدرک زبان آیلتس جنرال با نمره حداقل ۶.۵ داشته باشند و سابقه کار تخصصی داشته باشند. از سال ۲۰۱۵ شرایط درخواست برای مهاجرت تخصصی دسخوش تغییرات عمده ای گردید و دولت کانادا برای اولین بر سیستم گزینش Express Entry را به عنوان ابزار ارزیابی و پذیرش متقاضیان این روش مهاجرت معرفی کرد. بر خلاف نحوه گزینش دولت کانادا قبل از سال ۲۰۱۵ که پرونده متقاضیان واجد شرایط با حداقل امتیاز مواد نیاز و فقط با تشکیل پرونده و ارسال آن به اداره مهاجرت مورد بررسی قرار می گرفت، در سیستم گزینش Express Entry، ابتدا پرونده متقاضیان واجد شرایط به سیستم Express Entry منتقل شده، و سپس دولت کانادا فقط بهترین پرونده ها (معمولا با بیشترین امتیاز) را برای بررسی نهایی گزینش می کنند. تفاوت عمده روش گزینش جدید با قدیم در این است که در روش گزینش قدیم، تا زمانی که متقاضیان در مهلت زمانی اعلام شده و با حداقل امتیاز پرونده خود را به اداره مهاجرت ارسال می کردند، پروندشان بطور تضمینی مورد بررسی قرار می گرفت، اما در سیستم گزینش Express Entry، از بین تمام پرونده های واجد شرایط، فقط متقاضیان با بیشترین امتیاز برای بررسی نهایی گزینش می شوند. گزینش پرونده هر ماه توسط اداره مهاجرت کانادا انجام می شود و ماهانه به طور میانگین حدود ۵۰۰ پرونده تخصصی فدرال گزینش توسط سیستم گزینش Express Entry، می شود.

روشهای تخصصی استانی

مطابق قوانین مهاجرت کانادا، استانهای مختلف کانادا در هر سال بر اساس سهمیه پذیرش از قبل تعیین شده اقدام به جذب مهاجران از سراسر دنیا می کنند. ادارات مهاجرت استانی، بر حسب نیازهای منحصر به فرد استان خود برنامه های مهاجرتی ویژه را طراحی می کنند، در نتیجه شرایط قبولی در برنامه های مهاجرتی هر استانی تا حدی با استان های دیگر متفاوت خواهد بود. برای مثال، دانش زبان فرانسه در برنامه های مهاجرتی استان کبک در مقایسه با استانهای انگلیسی زبان همچون بریتیش کلمبیا (شهر ونکوور در این استان واقع شده است) به مراتب امتیاز بیشتری دارد. برنامه های مهاجرتی هر استان معمولا به مجموعه های مختلفی از جمله، تخصصی، کارآفرینی، سرمایه گذاری،  وغیره تقسیم می شوند. در حال حاضر در بیشتر روشهای مهاجرت تخصصی استانی (به غیر از مهاجرت تخصصی استان کبک) پذیرش از طریق سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry) انجام می شود. به اینگونه که متقاضی پس از احراز تمام شرایط مهاجرت تخصصی استانی، نامه قبولی استان را اخذ خواهد کرد. در حال حاضر، نامه قبولی استانی ۶۰۰ امتیاز در سیستم گزینش اکسپرس اینتری به نمره متقاضیان اضافه خواهد کرد که این موضوع تقریبا قبولی نهایی متقاضیان را قطعی می کند.

مهاجرت از طریق ازدواج و تکفل فامیلی

هر ساله دولت کانادا حدود ۳۰۰،۰۰۰ ویزای اقامت دائم برای متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق برنامه مختلف فدرال و استانی صادر می کند، (بطور دقیق در سال ۲۰۱۶ تعداد ۲۹۶،۰۰۰ ویزا صادر شد). تقریبا یک چهارم از ویزاهای صادر شده در سال به متقاضیان مهاجرت از طریق روشهای فامیلی اختصاص داده می شود. در سال ۲۰۱۶ تعداد ۷۸،۰۰۰ ویزای اقامت دائم برای متقاضیان روشهای فامیلی از جمله روش ازدواج، و مهاجرت والدین صادر شد. شرط اصلی تمام روشهای مهاجرت فامیلی کانادا، وجود یک حامی واجد شرایط مقیم یا شهروند کانادا (همسر، فرزند، پدر یا مادر) می باشد. در حال حاضر، مهاجرت به کانادا از طریق روشهای فامیلی فقط برای همسر(روش ازدواج)، فرزندان، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ ها که حامی واجد شرایط در کانادا دارند امکان پذیر است. اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت فامیلی را اینجا مطالعه فرمایید.

آیا می دانید واجد شرایط کدام روش مهاجرت هستید؟

بازگشت به بالا