Menu

*** نوروز سال ۱۴۰۳ بر یکایک هموطنان عزیز مبارک باد ***

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری استان کبک

 • نوشته شده توسط 
 • تاریخ آخرین ویرایش: شنبه, 24 اسفند 1398 ساعت 22:44 بیش از ۶ ماه از تاریخ آخرین ویرایش این مقاله می گذرد. جهت اطمینان از اعتبار این مقاله با ما تماس بگیرید
مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

دولت کانادا همواره درصدد جذب مدیران و افراد موفق در عرصه اقتصاد از سراسر دنیا بوده است. ایجاد برنامه های مهاجرتی از قبیل روش سرمایه گذاری و روش های کارآفرینی استانی از استراتژیهای دولت کانادا برای تحقق بخشیدن به این هدف می باشد. در روش سرمایه گذاری, دولت کانادا به متقاضیانی که تمام شرایط مالی و سوابق مدیریتی مورد نیاز را دارا هستند ویزای بیزنسی که از انواع ویزای اقامت دائم غیر مشروط است را ارائه کرده و پس از ۴ سال، شهروندی همیشگی کانادا و پاسپورت این کشور را به ایشان اعطاء می کند. با قبولی متقاضی اصلی، دولت کانادا بدون نیاز به سرمایه گذاری اضافی به تمام اعضای خانواده ایشان نیز ویزای اقامت دائم ارائه می کند. از مهمترین ویژگیهای این روش مهاجرت عبارتند از؛ درصد قبولی بالای پرونده ها، عدم نیاز به هیچ گونه مدرک زبان خارجی و عدم وجود هرگونه شرایط سنی و تحصیلی. در این مقاله که بر اساس آخرین تغییرات قوانین مهاجرت کانادا و همینطور بر مبنای روند پیشرفت پرونده های واقعی موکلین شرکت ایمی گلوب در ۱۰ سال گذشته نگاشته شده است موارد زیر را تحلیل خواهیم کرد:

 

تفاوت مهاجرت سرمایه گذاری و کارآفرینی

روش مهاجرت سرمایه گذاری و روش کارآفرینی هر دو از روشهای مهاجرت بیزنسی محسوب می شوند اما شرایط، مدارک مورد نیاز، نحوه بررسی و نوع ویزای صادره در این دو روش تفاوتهای اساسی با یکدیگر دارند. از مهمترین تفاوتهای این دو روش نحوه انجام سرمایه گذاری است؛ در روش کارآفرینی متقاضی باید سرمایه گذاری را در قالب خرید یک بیزنسی در کانادا انجام داده و مدیریت مستقیم این بزنس برای مدت زمان معمولا ۲ ساله را به عهده گیرد. هرچند مدیریت بیزنس شخصی از منابع بسیار مناسب درآمدی در کانادا محسوب می شود، ولی اجبار به سرمایه گذاری و گرداندن یک بیزنس توسط مهاجر تازه وارد در سالهای اول ورود به کانادا ممکن است دشواریهایی را بدنبال داشته باشد. مشکلاتی همچون عدم تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه و همینطور عدم اشراف به بازار اقتصادی کانادا و فرهنگ تجاری این کشور ریسک بیزنس را برای مهاجر تازه وارد بالا خواهد برد. در روش سرمایه گذاری تنها شرط سرمایه گذاری، پرداخت وجوه نقدی توسط متقاضی به دولت کانادا می باشد که به این ترتیب متقاضی به مراتب مسولیت ها و تعهدات کمتری متحمل خواهد شد.

از دیگر تفاوتهای عمده این دو روش این است که تمام روشهای کارآفرینی توسط ادارجات مهاجرت استانهای کانادا ارائه می شود. این به این معنی است که برای واجد شرایط شدن، متقاضی باید تعهد دهد در استانی که از طریق ان برای کارآفرینی اقدام کرده است برای مدت حداقل ۲ سال زندگی کند. چون بیشتر برنامه های کارآفرینی توسط استانهای غیر اصلی کانادا ارائه می شود (منظور از استانهای اصلی استانهایی است که جامعه ایرانیان بزرگتری دارند مانند استان انتاریو شهر تورنتو و استان بی سی شهر ونکوور) ممکن است اجبار برای اقامت ۲ ساله در این استانهای غیر اصلی کمی برای مهاجران تازه وارد دشوار باشد. انتخاب محل اقامت در روش سرمایه گذاری کاملا به عهده متقاضی می باشد.

در مقاله تحلیلی "مقایسه روشهای مهاجرت سرمایه گذاری و کارآفرینی" خانم مشتاقی نژاد مدیر حقوقی شرکت ایمی گلوب تفاوتهای این دو روش مهاجرت را با جزییات بیشتری مورد بررسی قرار می دهد.

انواع برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری کانادا

با بسته شدن برنامه سرمایه گذاری فدرال، در حال حاضر تنها روش مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری روش مهاجرت سرمایه گذاری استان کبک می باشد. هرچند مدت زمانی است که صحبت از تغییر شرایط این روش و بالا بردن میزان سرمایه گذاری در این روش به گوش می رسد، اما مطابق آخرین اطلاعات موثق رسیده، در سال ۲۰۱۷ نیز این برنامه مهاجرتی با شرایط مدیریتی، مالی و سرمایه گذاری قبلی توسط اداره مهاجرت کبک ارائه خواهد شد.

چه کسانی واجد شرایط هستند؟ (طبق آخرین تغییرات در سال ۲۰۱۸)

برای واجد شرایط بودن در روش سرمایه گذاری استان کبک ۳ شرط کلی وجود دارد:

 • سابقه مدیریت ۲ سال در ۵ سال گذشته
 • اثبات تملک دارایی منقول و غیر منقول به میزان حداقل ۲ میلیون دلار کانادایی
 • تعهد به انجام سرمایه گذاری نقدی به میزان ۳۵۰،۰۰۰$ دلار کانادایی (بدون بازگشت)

هرچند در ظاهر شرایط این روش مهاجرتی ساده به نظر می رسند، اما تکمیل پرونده سرمایه گذاری که از دید افسران مهاجرتی صحیح و کامل باشد دانش حقوقی، تخصص و تجربه ژرف طلب می کند. مواردی همچون اثبات سابقه مدیریتی متقاضی براساس تعاریف حقوقی اداره مهاجرت، ارائه مدارکی که علاوه بر میزان دارایی، قانونی و منطقی بودن کسب اموال را اثبات کند، دانش عمیق از فرهنگ اقتصادی ایران و کانادا به منظور تطبیق ایده ال مدارک متقاضی به آنچه که برای افسر مهاجرتی آسان تر قابل درک باشد و غیره جزییاتی هستند که سرنوشت یک پرونده را رقم می زنند. برای مطالعه شرایط مهاجرت از طریق سرمایه گذاری کبک اینجا را کلیک کنید.

اخذ ویزای نهایی چقدر زمان می برد؟

در شرایط عادی، زمان بررسی پرونده از زمان ارسال اولیه پرونده به اداره مهاجرت استان کبک تا صدور نهایی ویزا حدود ۲۴ تا ۳۶ ماه زمان می برد. شایان ذکر است که در چند سال گذشته، به ویژه متقاضیانی که در سالهای ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ پرونده سرمایه گذاری تشکیل دادند این زمان بطور بسیار غیر عادی طولانی تر شد. از مهمترین دلایل این تاخیر وقوع جنگ سوریه و تعطیلی سفارت کانادا در سوریه بود. تمام پرونده های سرمایه گذاری متقاضیان ایرانی در این سفارت بررسی می شد. با نهایی شدن تصمیم دولت کانادا مبنی بر انتقال مسولیتهای بررسی پرونده های متقاضیان ایرانی به سفارت کانادا در آنکارای ترکیه سال به سال به سرعت پردازش پرونده های مهاجرتی افزوده شده و در حال حاضر تقریبا به حالت عادی برگشته است.

ویزا برای همسر و فرزندان متقاضی اصلی

در صورت قبولی پرونده مهاجرتی سرمایه گذاری، نه تنها متقاضی اصلی ویزا دریافت می کند بلکه اداره مهاجرت به همسر و تمام فرزندان زیر ۱۹ سال نیز ویزای دائم را ارائه می کند. نکته مهم دراینباره این است که، خوشبختانه درزمان تشکیل پرونده اولیه سن فرزندان اصطلاحا قفل می شود و در زمان صدور ویزای نهایی که حدود ۲ سال پس از تشکیل پرونده اولیه خواهد بود حتی اگر سن فرزندان از ۱۹ سال هم بیشتر باشد، همچنان واجد شرایط دریافت ویزا خواهند بود. بنابراین درصورتی که سن فرزندان در زمان تشکیل پرونده اولیه زیر ۱۹ سال باشد واجد شرایط همراهی پرونده متقاضی اصلی خواهند بود.

نوع ویزای دریافتی و شرایط دریافت شهروندی و پاسپورت کانادا

نوع ویزای صادره پس از قبولی پرونده متقاضی از این طریق، ویزای اقامت دائم غیر مشروط خواهد بود. متقاضی و تمام همراهان پرونده که موفق به دریافت این ویزا شده اند، پس از ورود به کانادا با هیچ محدودیت اقامتی، شغلی، تحصیلی، انتخاب محل زندگی و غیره مواجه نخواهند بود و متعهد به انجام هیچگونه سرمایه گذاری اضافی پس از ورود نخواهند بود. پس از اقامت و زندگی  در کانادا به مدت معین (در حال حاضر ۴ سال!)، متقاضی و تمام همراهان ایشان واجد شرایط برای درخواست شهروندی کانادا و سپس اخذ پاسپورت کانادایی خواهند بود.

جزییات مهاجرت از طریق سرمایه گذاری استان کبک 2018

پیرو سیاست جذب مدیران و افراد موفق در عرصه اقتصادی از اقصی نقاط دنیا، دولت استانی کبک کانادا هر سال از نزدیک به دو هزار متقاضی واجد شرایط از سراسر جهان (ظرفیت پذیرش در هر سال متغیر است) دعوت می کند تا برای مهاجرت به کانادا از طریق انجام سرمایه گذاری نقدی درخواست کنند. اداره مهاجرت کبک معمولا در دوره زمانی چند ماهه که از قبل اعلام می کند اقدام به پذیرش پرونده متقاضیان کرده و به محض دریافت پرونده به تعداد کافی و تکمیل ظرفیت پذیرش سالانه، با انتشار اعلامیه ای پذیرش پرونده را متوقف می کند. با قبولی نهایی پرونده، دولت کانادا به متقاضی اصلی ، همسر وی و تمام فرزندان زیر ۱۹ سال ایشان ویزای اقامت دائم و غیر مشروط کانادا را اعطا می کند. پس از ۴ سال اقامت در کانادا، همه اعضای خانواده، واجد شرایط اخذ شهروندی همیشگی و دریافت پاسپورت کانادایی خواهند شد. 

خبر: نحوه پذیرش پرونده در سال ۲۰۱۸ 

بر اساس اعلامیه اخیر اداره مهاجرت استان کبک، پذیرش جدید پرونده های مهاجرت سرمایه گذاری کبک در اواسط تابستان ۲۰۱۸ آغاز می شود. شایان ذکر است که پذیرش پرونده بدون توجه به تاریخ روز به محض دریافت ۱۹۰۰ پرونده متوقف خواهد شد. برای رزرو یک نوبت پذیرش هم اکنون اقدام کنید.

 

مزایای روش مهاجرت سرمایه گذاری کبک

 • عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه 
 • عدم نیاز به تحصیلات عالیه
 • درصد بالای قبولی پرونده ها (در صورت کامل و بی نقص بودن پرونده!)
 • ارائه  ویزای کانادا به تمام اعضای خانواده بدون هزینه اضافی 
 • دریافت اقامت دائم بدون هیچ شرط کارآفرینی و اشتغال زایی پس از ورود به کانادا
 • دریافت شهروندی همیشگی کانادا و پاسپورت این کشور برای تمام اعضای خانواده
 • بهره مندی از مزایای زندگی در کانادا برای تمام اعضای خانواده مانند بیمه درمان رایگان، مدارس دولتی رایگان، دسترسی به بهترین دانشگاه های دنیا با شهریه بسیار مناسب، امکان سفر به بیشتر کشورهای دنیا بدون نیاز به اخذ ویزا، ثبت شرکت و افتتاح بیزنس کانادایی و غیره.

 

شرایط مهاجرت سرمایه گذاری کبک (مطابق آخرین تغییرات ۲۰۱۸)

 • داشتن ۲ سال سابقه مدیریت در ۵ سال گذشته: تعریف حقوقی اداره مهاجرت کبک از سابقه مدیریت اینگونه می باشد که متقاضی باید حداقل ۲ سال  در مجموعه ای تجاری, صنعتی, خدماتی یا کشاورزی در پست مدیریتی سابقه فعالیت داشته باشد. پست مدیریتی از دیدی حقوقی به این معناست که در این پست وظایفی همچون مدیریت مالی, مدیریت منابع انسانی و مدیریت تجارتی (خرید و فروش اجناس یا مواد خام) با نظارت و کنترل متقاضی انجام شده باشد.
 • اثبات مالکیت دارایی منقول و غیر منقول به ارزش حداقل ۲ میلیون دلار کانادایی: املاک سند دار، وجوه نقد در بانک، اوراق بهادار و سهام و داراییهای ثابت شرکت یا کسب متقاضی از بهترین موارد اثبات دارایی های متقاضی محسوب می شوند. از لحاظ حقوقی ارزش دلاری مواردی مانند طلا و جواهرات زینتی، خودرو، املاک قولنامه ای، طلب های غیر رسمی از اشخاص یا شرکتها و غیره به عنوان دارایی های متقاضی محسوب نمی شوند. شایان ذکر است تمام املاک و داراییهای به نام همسر نیز به عنوان دارایی متقاضی اصلی محسوب می شوند.
 • تعهد به انجام سرمایه گذاری نقدی به میزان ۳۵۰،۰۰۰$ دلار کانادایی (بدون بازگشت): پس از بررسی پرونده و اعلام قبولی نهایی پرونده در اداره مهاجرت کبک، و برای ارجاع پرونده برای صدور ویزای نهایی، اداره مهاجرت کبک از متقاضی قبول شده دعوت خواهد کرد که تعهد سرمایه گذاری خود را انجام دهد. اداره مهاجرت کبک تعداد نزدیک به ۲۰ ارگان مالی مورد تایید و اطمینان خود را بطور رسمی به عنوان مجریان مالی برای مهاجرت سرمایه گذاری کبک معرفی کرده است. مطابق قوانین اداره مهاجرت، متقاضیان باید تعهد سرمایه گذاری خود را از طریق یکی از این موسسات مالی معرفی شده انجام دهند.

 

انجام پروسه از ابتدا تا دریافت ویزای نهایی 

مهاجرت به روش سرمایه گذاری کبک حدود ۲۴ ماه زمان می برد.  پرونده مهاجرتی سرمایه گذاری کبک توسط دو ارگان دولتی کانادایی بررسی میشود.  در مرحله اول در اداره مهاجرت کبک بررسی می شود و پس از قبولی در استان برای صدور ویزای نهایی به اداره مهاجرت فدرال ارجاع می شود. سرعت بررسی پرونده ها در مرحله استانی (در اداره مهاجرت کبک) همیشه بسیار مطلوب و مطابق پیش بینی ها بوده است. طبق تجربیات سالهای گذشته، در این مرحله، اداره مهاجرت در بازه زمانی ۸ تا ۱۲ ماه تصمیم نهایی خود در ارتباط با پرونده متقاضی را اعلام می کند. با قبولی پرونده در اداره مهاجرت کبک و پس از دریافت نامه قبولی کبک یا اصطلاحا CSQ، پرونده برای صدور ویزای نهایی به اداره مهاجرت فدرال کانادا ارسال می شود. از مهمترین بررسی هایی که دولت فدرال بر روی پرونده انجام می دهد، چک پزشکی و بررسی امنتیی متقاضی اصلی و تمام همراهان ایشان می باشد. براساس تجربیات گذشته و زمان بررسی پرونده های قبلی ما، اگر شرایط غیر منتظره ای همچون بسته شدن ناگهانی سفارت کانادا در سوریه در سال ۲۰۱۲ که تمام پرونده های متقاضیان مهاجرت ایرانی را بررسی می کرد, پیش نیاید, دولت فدرال در بازه زمانی ۱۲ تا ۱۸ ماه نتیجه نهایی را اعلام خواهد کرد.

نحوه تشکیل پرونده

تشکیل و تکمیل پرونده متقاضی ۱۰۰% منطبق بر تعاریف حقوقی ادارات مهاجرت از مواردی همچون سابقه مدیریت, نحوه کسب اموال و اثبات دارایی متقاضی کلیدی ترین عامل موفقیت پرونده مهاجرت سرمایه گذاری کبک می باشد. روند تشکیل کاملترین و بی نقص ترین پرونده مهاجرتی برای شما توسط تیم حقوقی شرکت ایمی گلوب با مدیریت خانم الیزا مشتاقی نژاد به شرح زیر می باشد:

 • ارزیابی کامل شرایط شما در قالب چندین مشاوره حضوری و تلفنی  
 • ارایه لیست مدارک و فرمهای مهاجرتی تماما به زبان فارسی  
 • معرفی شما به کارشناسان رسمی حسابرسی و کارشناسان رسمی املاک معتبر و مورد اطمینان در ایران به منظور کارشناسی املاک شما و تهیه گزارش مالی رسمی برای پرونده شما (هر دو مدرک از مدارک اصلی تکمیل پرونده مهاجرت سرمایه گذاری کبک محسوب می شوند.)
 • انتصاب مشاورمهاجرت خصوصی برای پرونده شما به منظور راحتی تماس با ما و سرعت بخشیدن و کاهش خطا در تشکیل پرونده. 
 • انجام ۱۰۰% پرونده (از آغاز تا صدور ویزای نهایی) با نظارت و هدایت مستقیم مدیر حقوقی شرکت خانم الیزا مشتاقی نژاد با بیش از ۱۰ سال سابقه در زمینه مهاجرت سرمایه گذاری.
 • بررسی تمام جزییات پرونده توسط تیم حقوقی ثانوی متشکل از وکلای با سابقه مهاجرت و افسرهای سابق اداره مهاجرت کبک قبل از ارسال پرونده نهایی به اداره مهاجرت کبک. در این مرحله تمام نقاط ضعف احتمالی پرونده مورد تحلیل قرار خواهد گرفت و در صورت نیاز آخرین تغییرات قبل از ارسال نهایی به اداره مهاجرت بر پرونده اعمال خواهد شد. 

بازگشت به بالا