Menu

*** نوروز سال ۱۴۰۳ بر یکایک هموطنان عزیز مبارک باد ***

مهاجرت به کانادا به روش متخصصان مشاغل - گزینش از طریق Express Entry

  • نوشته شده توسط 
  • تاریخ آخرین ویرایش: چهارشنبه, 10 خرداد 1402 ساعت 22:38 بیش از ۶ ماه از تاریخ آخرین ویرایش این مقاله می گذرد. جهت اطمینان از اعتبار این مقاله با ما تماس بگیرید
مهاجرت به کانادا به روش متخصصان مشاغل - گزینش از طریق Express Entry مهاجرت به کانادا به روش متخصصان مشاغل - گزینش از طریق Express Entry

دولت کانادا، سالانه حدود ۱۰۰،۰۰۰ متقاضی از سراسر جهان که دارای تحصیلات و سابقه کاری تخصصی و فنی هستند را جهت صدور ویزای اقامت دائم کانادا گزینش می کند. از سال ۲۰۱۵، دولت کانادا گزینش متقاضیان برنامه های مهاجرت تخصصی را با استفاده از سیستم جدید گزینش به نام اکسپرس اینتری (Express Entry) انجام می دهد. روشهای مهاجرتی که گزینش آنها از طریق سیستم اکسپرس اینتری انجام می شود شامل موارد زیر می باشند:

جهت تشکیل پرونده مهاجرت تخصصی کانادا (به غیر از روش مهاجرت تخصصی استان کبک که درخواست فقط از طریق سیستم گزینش ویژه خود استان امکان پذیر است)، متقاضیان ابتدا باید در یکی از روشهای مهاجرتی بالا واجد شرایط بوده و سپس برای گزینش نهایی اقدام به تشکیل پرونده در سیستم اکسپرس اینتری کنند. اداره مهاجرت کانادا هرماه حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰  پرونده متقاضیان مهاجرت تخصصی کانادا از سراسر دنیا را از طریق سیستم اکسپرس اینتری گزینش می کند. پرونده های گزینش شده برای صدور ویزای نهایی متقاضیانی خواهند بود که امتیاز ایشان از سایر پرونده های واجد شرایط ثبت شده در سیستم اکسپرس اینتری بالا تر می باشد. در سیستم گزینش اکسپرس اینتری برای سوابق کاری، دانش زبان، تحصیلات، سن و سایر شرایط متقاضیان امتیازاتی منظور می شود که جمع این امتیازات نمره نهایی متقاضیان محسوب خواهد شد. حداکثر نمره قابل کسب در سیستم اکسپرس اینتری ۱۲۰۰ می باشد اما حداقل نمره گزینش متغییر بوده و هرماه توسط اداره مهاجرت و بر پایه فاکتورهای مختلفی از جمله آمار کمبود نیروی کار در کاناد، اقتصاد کشور، پیشنهادات وزارتخانه ها و دولتهای استانی، و غیره تعیین می شود. تفاوت عمده روش گزینش جدید اکسپرس اینتری با سیستم گزینش قبل از سال ۲۰۱۵ در این است که در روش گزینش گذشته، تا زمانی که متقاضیان در مهلت زمانی اعلام شده و با حداقل امتیاز پرونده خود را به اداره مهاجرت ارسال می کردند، پرونده شان بطور تضمینی مورد بررسی قرار می گرفت، اما در سیستم گزینش Express Entry، از بین تمام پرونده های واجد شرایط، فقط متقاضیان با بیشترین امتیاز برای بررسی نهایی و صدور ویزا گزینش می شوند. به عبارت دیگر، حتی با احراز تمام شرایط و کسب حداقل امتیازهای مورد نیاز، امکان دارد پرونده متقاضی برای صدور ویزا گزینش نشود!

هر متقاضی واجد شرایط می تواند در سال یک پرونده در سیستم اکسپرس اینتری ثبت کند و آنرا در صورت لزوم بروزرسانی کند. پرونده ثبت شده در سیستم اکسپرس اینتری، در صورت عدم گزینش، پس از ۱۲ ماه باطل شده و نیاز به ثبت پرونده جدید می باشد. متقاضیانی که توسط اداره مهاجرت برای صدور ویزا گزینش می شوند فقط ۹۰ روز فرصت دارند تا تمام فرمها و مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده نهایی را تهیه و به اداره مهاجرت ارسال کنند. پس از بررسی این مدارک، و انجام مراحل مدیکال (تست های پزشکی) و چک امنیتی، دولت کانادا برای متقاضیان گزینش شده و تمام اعضای خانواده واجد شرایط ایشان ویزای اقامت دائم کانادا را صادر خواهد کرد.

آیا می دانید واجد شرایط کدام روش مهاجرت هستید؟

بازگشت به بالا