Menu

*** نوروز سال ۱۴۰۳ بر یکایک هموطنان عزیز مبارک باد ***

استارت آپ ویزا - مهاجرت به کانادا از طریق تاسیس بیزینس مبتکرانه (Start-up Visa)

 • نوشته شده توسط 
 • تاریخ آخرین ویرایش: شنبه, 24 اسفند 1398 ساعت 22:44 بیش از ۶ ماه از تاریخ آخرین ویرایش این مقاله می گذرد. جهت اطمینان از اعتبار این مقاله با ما تماس بگیرید
مهاجرت به کانادا از طریق تاسیس بیزینس مبتکرانه (Start-up Visa) مهاجرت به کانادا از طریق تاسیس بیزینس مبتکرانه (Start-up Visa)
۱ سال و اندیست که از تغییر روش مهاجرت استارت آپ کانادا از حالت آزمایشی به حالت دائمی می گذرد و اولین پرونده های متقاضیان اخذ این نوع ویزای کانادا به مراحل نهایی رسیده اند. برنامه مهاجرتی استارت آپ ویزا (Start Up Visa)  در سال ۲۰۱۳ بطور آزمایشی برای یک دوره ۵ ساله توسط اداره مهاجرت کانادا معرفی شد و پس از ۵ سال دراواسط سال ۲۰۱۸ و پس بررسی کامل ابعاد مختلف این روش تبدیل به یکی از روشهای اصلی اخذ ویزای دائم کانادا شد. برنامه استارت آپ ویزا از روشهای مهاجرتی فدرال کانادا می باشد و پس از قبولی به متقاضیان و خانواده ایشان بطور مستقیم اقامت دائم کانادا و پس از چند سال شهروندی کانادا اعطا می شود. 
شرط اصلی جهت اقدام برای استارت آپ ویزا وجود یک ایده مبتکرانه و نوین می باشد که قابلیت تبدیل به یک بیزنس را داشته باشد. اداره مهاجرت کانادا پیرامون این روش مهاجرت می گوید: "هدف برنامه مهاجرتی استارت آپ ویزای کانادا جذب مهاجران کارآفرینی می باشد که توانایی و پتانسیل ایجاد بیزنسهایی را در کانادا دارند که خلاقانه و نوین هستند, اشتغال زایی ایجاد خواهند کرد و قابلیت رقابت در بازار جهانی را دارند."  از نظر دولت کانادا ایده یا طرح توجیهی قابل قبول است که اولا مطابق تعاریف حقوقی ارائه شده در برنامه مهاجرتی استارت آپ ویزا باشد ثانیا موفق به اخذ نامه حمایت از یکی ارگانهای معرفی شده از سوی دولت کانادا از قبیل بنگاه های سرمایه گذاری و مراکز حمایت ازبیزنس های نوپا (انکوباتور) گردد.

برای واجدشرایط بودن متقاضیان باید دارای شرایط زیر باشند:

 • دارای یک ایده نوین و خلاقانه باشند که قابلیت تبدیل به یک بیزینس را داشته باشد
 • اخذ نامه حمایت از ایده از یکی از ارگانهای کانادایی معرفی شده از طرف اداره مهاجرت کانادا
 • داشتن مدرک زبان آیلتس جنرال با نمره حداقل 5
 • داشتن پس انداز قابل انتقال به کانادا به میزان مشخص شده در جدول زیر:
تعداد نفرات خانواده    حداقل موجودی پس انداز 
 یک نفر $12,475
 یک نفر و همسر $15,531 
 زوج و یک فرزند $19,093 
 زوج و دو فرزند $23,181
 زوج و سه فرزند $26,292 
 زوج و چهار فرزند $29,652 

توضیحات تکمیلی پیرامون ویزای استارت آپ کانادا

این برنامه شامل دادن اقامت دائم به آن دسته ازکارآفرینان خارجی است که:

 • پروژه تجاری آن ها توسط یک شرکت انکوباتور (مراکز رشد) تجاری کانادایی، یک شرکت سرمایه گذاری فرشته (گروه ها و شرکت هایی که سرمایه ی یک یا چند شرکت نوپا را فراهم می کنند اما به ندرت در مدیریت شرکت دخالت می کنند) و یا توسط یکی از شرکتهای سرمایه گذاری کارآفرینی (این شرکت ها مبلغی با عنوان سرمایه خطر پذیر را در اختیار شرکت های در حال رشد قرار می دهند و در مقابل سهام آن شرکت را تصاحب می کنند) تایید شده باشد.
 • کارآفرینان باید دارای مهارت کافی در زبان انگلیسی و/ یا فرانسوی باشند.
 • بودجه کافی برای زندگی و اقامت در کانادا را داشته باشند.

تیم های کارآفرینی که تعداد اعضای آنها به پنج نفر می رسد می توانند به صورت گروهی و با یکدیگر اقدام به اخذ ویزای استارت-آپ کنند.

توجه: این برنامه برای کسانی که قصد زندگی در کبک کانادا را دارند صدق نمی کند زیرا برنامه های مهاجرتی- تجارتی که این شهر برای مهاجران خود در نظر گرفته است کاملا متفاوت است و در این برنامه صدق نمی کند.

شرایط لازم برای کارآفرینانی که قصد دارند ویزای استارت-آپ فدرال را اخذ کنند به شرح زیر است:

۱- استارت-آپ منظور باید مورد حمایت یکی از شرکت ها یا سازمان های سرمایه گذاری که دولت فدرال برای تحقق این طرح تعیین کرده است، قرار بگیرد، که پیشتر در قسمت بالا به شرح آن ها پرداخته شد:

در حال حاضر بیش از ۶۰ سازمان تأیید شده برای سرمایه گذاری که از طرف دولت تایید صلاحیت شده اند وجود دارد، بدین صورت که شرکت های سرمایه گذاری فرشته از طرف دولت، با التزام به پرداخت حداقل ۷۵ هزار دلار، شرکتهای سرمایه گذاری کارآفرینی با التزام به پرداخت حداقل ۲۰۰ هزار دلار و مراکز رشد تجاری نیز از طریق راه های متفاوتی موظف به پذیرش و حمایت از این گروه های نوپا می باشند. دولت نیز وظیفه تحقیق و ارزیابی برای تصمیم بر سر سرمایه گذاری و حمایت از هر کدام از این گروه ها را به بخش خصوصی محول کرده است که در این راستا هر شرکت و سازمانی که قصد حمایت و سرمایه گذاری برای رشد و فعالیت کارآفرینان خارجی را دارد؛ طبق روشی مخصوص به خود به انجام این کار می پردازد.

۲- تجارت مورد نظر باید مورد صلاحدید و رضایت دولت کانادا باشد:

تجارت مورد نظر باید در کانادا ثبت شرکتی شود و فعالیت خود را نیز در همین کشور ادامه دهد. در زمانی که متقاضیان راه اندازی استارت-آپ در حال عقد قرارداد با سازمان حمایتگر کانادایی هستند، هر متقاضی باید حداقل ۱۰ درصد سهام عادی شرکتش را داشته باشد و جمع کل سهام عادی متقضیان و شرکت حمایتگر نیز باید به بیش از ۵۰ درصد برسد. همچنین تا زمانی کشور کانادا اجازه اقامت دائم را برای متقاضیان صادر می کند، هر کدام از متقاضیانی که حضورشان برای انجام مدیریت و پشتیبانی شرکت ضروری باشد ) که این مدیریت باید از داخل کشور کانادا صورت بگیرد( موظف هستند در کانادا بمانند. که تشخیص ضروری بودن یا نبودن حضور این افراد برای عهده ی شرکت حمایتگر است.

۳- متقاضیان باید در سطح کاملا مناسبی از توانایی و مهارت زبانی باشند:

متقاضیان باید موفق به کسب نمره ۵ در آزمون آیلتس جنرال شوند که این نشان دهنده ی این است که این افراد توانایی کافی را در چهار زمینه ی صحبت کردن، خواندن، نوشتن و شنیدن این زبان ها را دارند.

۴- متقاضیان باید بودجه مالی کافی برای اقامت و زندگی در کشور کانادا را داشته باشند:

متقاضیان باید ثابت کنند که بودجه کافی مالی را برای تأمین مناسب زندگی خود و خانواده شان دارند (مطابق جدول بالا) و باید توجه کنند که این بودجه نمی تواند از هر یک از موارد زیر تامین شود:

 • گرفتن وام و یا قرض گرفتن پول.
 • کسب درآمد از راه شغل آینده شان در کانادا. 
 • پولی که از طرف شرکتهای حمایتگر برای سرمایه گذاری در استارت-آپ به آنان تعلق می گیرد.

البته دولت کانادا مبلغ پایه ای را برای گذراندن یک زندگی با حداقل استانداردها و بر اساس تعداد اعضای خانواده به متقاضیان اهدا می کند که میزان آن هر ساله تغییر خواهد کرد اما متقاضیان باید توجه کنند که این فرآیند پس از سپری شدن ۱۲ تا ۱۶ ماه از زمان اقامت آنان در کانادا به جریان خواهد افتاد.

 

در انتها آن دسته از متقاضیانی که موفق به دریافت تمامی گواهی ها و نامه های تعهدِ شرکت های حمایتگر برای تجارت نوپای خود شوند و همچنین به طور کامل قادر به تأمین هزینه های زندگی خود و خانواده شان در کشور کانادا باشند(با توجه به نکات گفته شده) می توانند تا زمانی که فرآیند اداری کسب اقامت دائم خود و خانواده شان در جریان است، درخواست کسب مجوز برای داشتن یک شغل به مدت یک سال را از دولت داشته باشند. گرچه این مجوزهای کاری بعضاً مورد تمدید قرار خواهند گرفت که از موردی به مورد دیگر متفاوت خواهد بود.

بر اساس گزارشات اداره ی مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کشور کانادا، در طی مرحله ی آزمایشی این برنامه ۱۷۰ کار آفرین، موفق به کسب اقامت دائم خود در این کشور شدند و بیش از ۱۰۰ شرکت را در کانادا راه اندازی کردند. اداره مهاجرت درصد قبولی این روش را حدود ۸۰% اعلام کرده است و زمان تخمینی برای اخذ ویزای نهایی از طریق برنامه استارت آپ را حدود ۱۲ تا ۱۶ ماه اعلام کرده است.

در پایان باید گفت که شخصی که از طریق برنامه ی ویزای استارت-آپ ،موفق به کسب ویزای دائم خود می شود، در صورت عدم موفقیت در تجارت و کار تازه تاسیس خود ،موقعیتش را از دست نخواهد داد. و به این ترتیب ، این برنامه، یک مسیر پایدار را برای کارآفرینان خارجی ای که مایل به خطر کردن ، نوآوری و در نتیجه مشارکت در اقتصاد کانادا هستند را فراهم می کند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

بازگشت به بالا