Menu

مهاجرت به کانادا به روش سرمایه گذاری

 • نوشته شده توسط 
 • تاریخ آخرین ویرایش: سه شنبه, 10 فروردين 1395 12:07
مهاجرت به کانادا به روش سرمایه گذاری مهاجرت به کانادا به روش سرمایه گذاری

دولت کانادا همواره درصدد جذب مدیران و افراد موفق در عرصه اقتصاد از سراسر دنیا بوده است. ایجاد برنامه های مهاجرتی از قبیل روش سرمایه گذاری و روش های کارآفرینی استانی از استراتژیهای دولت کانادا برای تحقق بخشیدن به این هدف می باشد. در روش سرمایه گذاری, دولت کانادا به متقاضیانی که تمام شرایط مالی و سوابق مدیریتی مورد نیاز را دارا هستند ویزای بیزنسی که از انواع  ویزای اقامت دائم غیر مشروط است را ارائه کرده و پس از ۴ سال، شهروندی همیشگی کانادا و پاسپورت این کشور را به ایشان اعطاء می کند. با قبولی متقاضی اصلی، دولت کانادا بدون نیاز به سرمایه گذاری اضافی به تمام اعضای خانواده ایشان نیز ویزای اقامت دائم ارائه می کند. از مهمترین ویژگیهای این روش مهاجرت عبارتند از؛ درصد قبولی بالای پرونده ها، عدم نیاز به هیچ گونه مدرک زبان خارجی و عدم وجود هرگونه شرایط سنی و تحصیلی. در این مقاله که بر اساس آخرین تغییرات قوانین مهاجرت کانادا و همینطور بر مبنای روند پیشرفت پرونده های واقعی موکلین شرکت ایمی گلوب در ۱۰ سال گذشته نگاشته شده است موارد زیر را تحلیل خواهیم کرد:

 • تفاوت مهاجرت سرمایه گذاری و کارآفرینی
 • انواع برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری کانادا
 • چه کسانی واجد شرایط هستند؟
 • اخذ ویزای نهایی چقدر زمان می برد؟
 • ویزا برای همسر و فرزندان متقاضی اصلی 
 • نوع ویزای دریافتی و شرایط دریافت شهروندی و پاسپورت کانادا
 
 

تفاوت مهاجرت سرمایه گذاری و کارآفرینی

روش مهاجرت سرمایه گذاری و روش کارآفرینی هر دو از روشهای مهاجرت بیزنسی محسوب می شوند اما شرایط، مدارک مورد نیاز، نحوه بررسی و نوع ویزای صادره در این دو روش تفاوتهای اساسی با یکدیگر دارند.
 
از مهمترین تفاوتهای این دو روش نحوه انجام سرمایه گذاری است؛ در روش کارآفرینی متقاضی باید سرمایه گذاری را در قالب خرید یک بیزنسی در کانادا انجام داده و مدیریت مستقیم این بزنس برای مدت زمان معمولا ۲ ساله را به عهده گیرد. هرچند مدیریت بیزنس شخصی از منابع بسیار مناسب درآمدی در کانادا محسوب می شود، ولی اجبار به سرمایه گذاری و گرداندن یک بیزنس توسط مهاجر تازه وارد در سالهای اول ورود به کانادا ممکن است دشواریهایی را بدنبال داشته باشد. مشکلاتی همچون عدم تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه و همینطور عدم اشراف به بازار اقتصادی کانادا و فرهنگ تجاری این کشور ریسک بیزنس را برای مهاجر تازه وارد بالا خواهد برد. در روش سرمایه گذاری تنها شرط سرمایه گذاری، پرداخت وجوه نقدی توسط متقاضی به دولت کانادا می باشد که به این ترتیب متقاضی به مراتب مسولیت ها و تعهدات کمتری متحمل خواهد شد.
 
 
از دیگر تفاوتهای عمده این دو روش این است که تمام روشهای کارآفرینی توسط ادارجات مهاجرت استانهای کانادا ارائه می شود. این به این معنی است که برای واجد شرایط شدن، متقاضی باید تعهد دهد در استانی که از طریق ان برای کارآفرینی اقدام کرده است برای مدت حداقل ۲ سال زندگی کند. چون بیشتر برنامه های کارآفرینی توسط استانهای غیر اصلی کانادا ارائه می شود (منظور از استانهای اصلی استانهایی است که جامعه ایرانیان بزرگتری دارند مانند استان انتاریو شهر تورنتو و استان بی سی شهر ونکوور) ممکن است اجبار برای اقامت ۲ ساله در این استانهای غیر اصلی کمی برای مهاجران تازه وارد دشوار باشد. انتخاب محل اقامت در روش سرمایه گذاری کاملا به عهده متقاضی می باشد.
 
در مقاله تحلیلی زیر خانم مشتاقی نژاد مدیر حقوقی شرکت ایمی گلوب تفاوتهای این دو روش مهاجرت را با جزییات بیشتری مورد بررسی قرار می دهد:
 
مقایسه روشهای مهاجرت سرمایه گذاری موجود در سال 2015
 

انواع برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری کانادا

با بسته شدن برنامه سرمایه گذاری فدرال، در حال حاضر فقط ۱ برنامه مهاجرت سرمایه گذاری کانادا وجود دارد که توسط اداره مهاجرت استان کبک کانادا ارائه می شود. هرچند مدت زمانی است که صحبت از تغییر شرایط این روش و بالا بردن میزان سرمایه گذاری در این روش به گوش می رسد، اما مطابق آخرین اطلاعات موثق رسیده، در سال ۲۰۱۶ نیز این برنامه مهاجرتی با شرایط مدیریتی، مالی و سرمایه گذاری قبلی توسط اداره مهاجرت کبک ارائه خواهد شد.
 
جزییات مهاجرت از طریق سرمایه گذاری کبک ۲۰۱۶
 

چه کسانی واجد شرایط هستند؟

برای واجد شرایط بودن در روش سرمایه گذاری [استان کبک] ۳ شرط کلی وجود دارد:
 • سابقه مدیریت ۲ سال در ۵ سال گذشته
 • اثبات تملک دارایی منقول و غیر منقول به میزان حداقل ۱ میلیون و ششصد هزار دلار کانادایی (معادل حدود ۴ میلیارد تومان)
 • تعهد به سرمایه گذاری به مبلغ ۸۰۰،۰۰۰$ (حدود ۲ میلیارد تومان) به مدت ۵ سال با گارانتی برگشت اصل وجوه پرداختی توسط دولت کانادا یا پرداخت مبلغ ۲۲۰،۰۰۰$  (۵۵۰ میلیون تومان) بدون برگشت.
 
هرچند در ظاهر شرایط این روش مهاجرتی ساده به نظر می رسند، اما تکمیل پرونده سرمایه گذاری که از دید افسران مهاجرتی صحیح و کامل باشد دانش حقوقی، تخصص و تجربه ژرف طلب می کند. مواردی همچون اثبات سابقه مدیریتی متقاضی براساس تعاریف حقوقی اداره مهاجرت، ارائه مدارکی که علاوه بر میزان دارایی، قانونی و منطقی بودن کسب اموال را اثبات کند، دانش عمیق از فرهنگ اقتصادی ایران و کانادا به منظور تطبیق ایده ال مدارک متقاضی به آنچه که برای افسر مهاجرتی آسان تر قابل درک باشد و غیره جزییاتی هستند که سرنوشت یک پرونده را رقم می زنند.
 
جزییات بیشتر درباره شرایط مهاجرت سرمایه گذاری کبک را در مقاله تحلیلی زیر مطالعه فرمایید:
 
جزییات مهاجرت از طریق سرمایه گذاری کبک ۲۰۱۶
 

اخذ ویزای نهایی چقدر زمان می برد؟

در شرایط عادی، زمان بررسی پرونده از زمان ارسال اولیه پرونده به اداره مهاجرت استان کبک تا صدور نهایی ویزا حدود ۲۴ تا ۳۶ ماه زمان می برد. شایان ذکر است که در چند سال گذشته، به ویژه متقاضیانی که در سالهای ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ پرونده سرمایه گذاری تشکیل دادند این زمان بطور بسیار غیر عادی طولانی تر شد. از مهمترین دلایل این تاخیر وقوع جنگ سوریه و تعطیلی سفارت کانادا در سوریه بود. تمام پرونده های سرمایه گذاری متقاضیان ایرانی در این سفارت بررسی می شد. با نهایی شدن تصمیم دولت کانادا مبنی بر انتقال مسولیتهای بررسی پرونده های متقاضیان ایرانی به سفارت کانادا در آنکارای ترکیه سال به سال به سرعت پردازش پرونده های مهاجرتی افزوده شده و در حال حاضر تقریبا به حالت عادی برگشته است.
 

ویزا برای همسر و فرزندان متقاضی اصلی 

در صورت قبولی پرونده مهاجرتی سرمایه گذاری، نه تنها متقاضی اصلی ویزا دریافت می کند بلکه اداره مهاجرت به همسر و تمام فرزندان زیر ۱۹ سال نیز ویزای دائم را ارائه می کند. نکته مهم دراینباره این است که، خوشبختانه درزمان تشکیل پرونده اولیه سن فرزندان اصطلاحا قفل می شود و در زمان صدور ویزای نهایی که حدود ۲ سال پس از تشکیل پرونده اولیه خواهد بود حتی اگر سن فرزندان از ۱۹ سال هم بیشتر باشد، همچنان واجد شرایط دریافت ویزا خواهند بود. بنابراین درصورتی که سن فرزندان در زمان تشکیل پرونده اولیه زیر ۱۹ سال باشد واجد شرایط همراهی پرونده متقاضی اصلی خواهند بود.
 

نوع ویزای دریافتی و شرایط دریافت شهروندی و پاسپورت کانادا

نوع ویزای صادره پس از قبولی پرونده متقاضی از این طریق، ویزای اقامت دائم غیر مشروط خواهد بود. متقاضی و تمام همراهان پرونده که موفق به دریافت این ویزا شده اند، پس از ورود به کانادا با هیچ محدودیت اقامتی، شغلی، تحصیلی، انتخاب محل زندگی و غیره مواجه نخواهند بود و متعهد به انجام هیچگونه سرمایه گذاری اضافی پس از ورود نخواهند بود. پس از ۴ سال اقامت در کانادا، متقاضی و تمام همراهان ایشان واجد شرایط برای درخواست شهروندی کانادا و سپس اخذ پاسپورت کانادایی خواهند بود.
 

برای مشاهده جزییات مهاجرت از طریق سرمایه گذاری کلیک کنید        

بازگشت به بالا