Menu

آمریکا به ایران و ۶ کشور دیگر تا ۹۰ روز اجازه ورود نمی دهد!

آمریکا به ایران و ۶ کشور دیگر تا ۹۰ روز اجازه ورود نمی دهد! آمریکا به ایران و ۶ کشور دیگر تا ۹۰ روز اجازه ورود نمی دهد!

در آخرین لحضات ساعت کاری روز جمعه ۲۷ ژانویه ۲۰۱۷، رئیس جمهور منتخب آمریکا، دانلد ترامپ، حکمی را که ۲ روز پیش از آن  قرار بود ثبت کند، بلاخره امضا کرد.  طبق این حکم اجرایی، وزارتخانه مسئول صدور ویزای نهایی ورود به آمریکا (U.S. Department of State) حکم شد تا صدور ویزا را برای شهروندان ۷ کشور که متاسفانه ایران نیز جزو آنان است تا ۹۰ روز (در نسخه اول حکم، این مدت ۳۰ روز اعلام شده بود!) معلق نگه دارد تا سیستم چک امنیتی این وزارت خانه که معمولا قبل از صدور ویزا انجام می شود توسط دولت جدید تحلیل و احتمالا بروز گردد.

ترامپ هدف از اعمال حکم مذکور را توقف موقتی صدور ویزا تا زمان بروز کردن پروسه چک امنیتی آمریکا برای صدور ویزای نهایی به آمریکا اعلام کرده است. اما فقط پس از چند ساعت، مخالفتهای حذبهای اپوزیسیون (دموکرتها)، ارگانهای مهم فعال حقوق اجتماعی و حتی بسیاری از مردم آمریکا در قالب سخنرانی، نشر بیانیه و تجمع در خیابانها، اعتراض شدید خود را از این عمل ترامپ اعلام کردند. 

وجود ایران در لیست ۷ کشور اعلام شده در حکم ترامپ، از موارد اصلی انتقادات از حکم اجرایی اخیر بوده است. در چند ساعت گذشته بارها در شبکه های خبری مهم آمریکایی، وجود ایران در لیست و عدم وجود کشورهایی مانند عربستان، امارات عربی و مصر که بیشتر افراد مرتکب به فجایع تروریستی از این کشورها بودند، غیر منطقی و غیر عادلانه خوانده شد.

حتی از لحاظ حقوقی، بسیاری از کارشناسان، این حکم ترامپ را نه تنها غیر کاربردی و غیر انسانی خواندند، بلکه ماهیت ان را متناقض با قانون اساسی دانستند. حتی ساعاتی پیش، رئیس فعلی قوه قضایه آمریکا، در نامه ای به قضات و وکلای این ارگان دستور داد که از دفاع از حکم ترامپ در دادگاههای فدرال خودداری کنند چون این حکم متناقض با قانون اساسی آمریکا می باشد. ما نیز امیدواریم این فشارهای چند جانبه موجب ابطال هر چه سریعتر این حکم غیر قانونی و  غیر انسانی شود!

بازگشت به بالا