Menu

*** نوروز سال ۱۴۰۳ بر یکایک هموطنان عزیز مبارک باد ***

شهرهای برتر کانادا از لحاظ اقتصادی و قیمت املاک

شهرهای برتر کانادا از لحاظ اقتصادی و قیمت املاک شهرهای برتر کانادا از لحاظ اقتصادی و قیمت املاک

مانكتن – نيوبرانزويك

براي دومين سال متوالي، مانكتن در صدر ليست، خود را به عنوان بهترين مكان در كانادا براي خريد املاك و مستغلات نشان داد. نه تنها املاك در آنجا داراي قيمت مناسبي هستند (قيمت متوسط خانه $163000) بلكه درآمد متوسط خانواده در اين شهر $72093 است كه قيمتها را مقرون به صرفه تر ميكند.

امسال اين شهر رتبه اول را در ميان 35 شهر ديگر در رتبه‌بندي ما بدست‌آورد، به اين معني كه با درآمدمتوسط $72000 (قبل از كسر شدن ماليات و ساير هزينه‌ها) حدود 2.26 سال طول ميكشد كه يك خانواده به اندازه قيمت متوسط خانه، درآمد داشته باشد. با جمعيت 126400 نفر و در حال رشد، اين شهر وسيع داراي املاك مقرون به صرفه فراوان و با وجود شركتهاي بزرگ كه در اين شهر دفاتر مركزي خود را تأسيس نموده‌اند كار به راحتي دردسترس مردم قرار دارد.

رجانيا – ساسكچوان

چهار سال پيش، رجانيا داغ‌ترين بازار مسكن را داشت و امسال هم دومين رتبه را از آن خود نمود. در حال حاضر اقتصاد اين شهر يكي از بهترينهاست و آن هم به دليل صنعت نفت، اورانيوم، الماس و كشاورزي است و ميزان بيكاري در حدود 4.6 درصد دارد كه در مقايسه با ساير استانهاي كانادا از كمترينهاست. بخش عمده رشد اين استان به علت مهاجرت است كه به 3400 نفر در سال 2010 رسيده است. اگرچه قيمت مسكن از چهار سال گذشته در رجانيا دوبرابر شده است، قيمت متوسط خانه 260000$ است كه هنوز بسيار مقرون به صرفه مي‌باشد. انتظار ميرود كه در سال 2011 توليدات در اين استان و شهر مركزي 3.4 درصد افزايش ياب و شركتهاي توليدي و پخش كننده غذايي متعددي در حال افتتاح سوپرماركتهاي بزرگ مي‌باشند.

فردريكتن – نيوبرانزويك

به طور كلي، استان نيوبرانزويك رتبه خوبي را در رتبه‌‌بندي‌ها بدست آورده است. در حالي كه شهر مانكتن در همين استان رتبه اول را كسب كرده، فردويكتن (مرکز استان) رتبه 3 را از آن خود كرده، درحاليكه سال گذشته در رتبه 4 قرار داشته است. چه باعث اين ارتقاع رتبه گرديده؟ اطلاعات نشان مي‌دهد كه قيمت ارزان ملك (174000$) و درآمد خانواده به طور متوسط 76659$ در سال در اين ارتقاء نقش مهمي داشته‌اند. در حاليكه قيمت متوسط ملك بسيار مقرون به صرفه است، ولي درصد افزايش قيمت ملك هم بسيار خوب بوده (4.5%) و اين براي اقتصاد مردم اين شهر بسيار مهم است. اين اقتصاد شكوفا باعث درصد بسيار پايين بيكاري (5.6%) در اين شهر شده كه انتخاب اين شهر را براي زندگي مهاجران جديد بسيار راحت ميكند.

ويني پگ – مانيتوبا

از توليد و شغلهاي دولتي تا كشاورزي و مشاغل آموزشي، ويني پگ داراي اقتصاد متنوعي است كه ركود اقتصادي را به خوبي پشت سر گذاشته است. اين شهر با جمعيتي بالغ بر 642000 نفري داراي قيمت متوسط ملك حدود 239183$ مي‌باشد و درآمد متوسط خانواده 80859$ مي‌باشد كه خريد و پرداخت وام مسكن را سهولت ميبخشد. بخش جنوبي اين شهر از محبوبترين قسمتهاي شهر براي زندگي خانواده‌گي مي‌باشد، زيرا داراي بهترين مدارس و همچنين بهترين قيمت فروش مجدد ملك مي‌باشد.

سنت جان- نيوبرانزويك

سنت جان بزرگترين شهرستان در نيوبرانزويك ، واقع در يك منطقه خوش منظره و زيبا در دهانه رودخانه سنت جان است. اگر چه قيمت ملك در اين شهر تقريبا 27% در طول چهار سال اخير افزايش يافته‌است، تقاضا براي خريداري ملك تا آخر سال 2011 بالا پيش‌بيني مي‌شود. اين افزايش به دليل قيمت مناسب ملك (قيمت متوسط 179000$) و درصد بيكاري حدود 6.47% مي‌باشد كه بسيار كم و رو به كاهش است. اين شهر درحاليكه در درجه اول به عنوان شهر صنعتي است و هزاران نفر از جمعيت اين شهر در شغلهايي مانند پالايش نفت، توليد مواد و محصولات و مشاغل مربوط به حمل و نقل هستند؛ درصدي از شهروندان به كارهاي هنري اشتغال دارند و تأتر امپريال كه در سال 1913 ساخته و در سال 1990 بازسازي شد، به عنوان يك سايت تاريخي ملي تعیین شده و اين مكان در تمام طول سال عرضه كننده انواع سمفوني، كنسرت، اپرا، باله و تأتر مي‌باشد كه شهروندان علاقه‌مند به هنر را به اين مكان جذب میکند.

ساسكتون - ساسكچوان

تنها دليلي كه شهر ساسكتون در ليست ما جا پيدا كرده، اقتصاد داغ اين شهر است. اين شهر بالاترين رتبه را براي صنعت روبه رشد و فوق‌العاده‌اش و درصد بيكاري بسيار كم بدست آورده‌است. اين شهر بزرگترين توليد كننده پتاس است و يكي از بزرگترين شركتهاي اورانيوم دنيا به نام كامكو در اين شهر قرار دارد. اين شهر به تدريج مقصد جوانان براي زندگي تازه شده است و اين به‌خاطر صنعت تكنولوژي و بهداشت و درمان است. همچنين قيمت ملك در چهار سال اخير 27% افزايش يافته و قيمت متوسط ملك به 296000$ٍ رسيده است. تقاضاي زياد براي ملك در ساسكتون باعث افزايش توسعه دهندگان ملك شده كه به اين تقاضاها جواب مثبت مي‌دهند.

گاتينا – كبك

اين شهر اغلب در زير سایۀ شهر اوتاوا قرار مي‌گيرد و از چشمها پنهان است. اين شهر روبروي شهر اوتاوا و در سوي دگر رودخانه اوتاوا در كبك قرار دارد و بنابراين در حاليكه تمامي مزاياي پايتخت و اقتصاد ثابت آن را دارا مي‌باشد از لحاظ بازار و مستغلات بهتر و مقرون به‌صرفه‌تر از اوتاوا مي‌باشد. اين شهر داراي برجهاي بلنديست كه چندين اداره‌هاي دولتي بزرگ را در برمي‌گيرد و درصد بيكاري آن در حال كاهش مي‌باشد. گاتينا در ليست بهترين شهرها براي سرمايه‌گذاري ملكي جا گرفته كه قيمت متوسط ملك اين شهر 220500$ مي‌باشد كه تقريبا 14000$ كمتر از شهر اوتاوا مي‌باشد. يكي از شهرهاي كوچكتر اطراف گاتينا شهر آلمير است كه جمعيت بزرگي از انگليسي زبانان را در كبك در بر مي‌گيرد و پروژه‌هاي انبوه‌سازي در اين منطقه باعث جذب جمعيت زيادي كه علاقه‌ به خريد خانه‌هاي جديد دارند شده‌است.

شارلت‌تان – پرنس ادوارد آيلند

اين شهر داراي جاذبه‌هاي شهرهاي بزرگ ولي بدون مشكلات جرم و جنايي آن و با يك بافت بسته و صميمي مي‌باشد. از لحاظ قيمت متوسط ملك اين شهر ردۀ بالايي را به خود اختصاص مي‌دهد.(قيمت ملك 175000$) در نيم سال اخير يكي از سالمترين بازارهاي فروش ملك را در كانادا داشته است. متأسفانه درصد بيكاري در اين شهر از درصد متوسط در كانادا بالاتر است ولي پيش‌بيني مي‌شود كه تا آخر سال 2011 تا 1.5% كاسته شود. از آنجايي كه شارلت‌تان يكي از قديمي‌ترين شهرها در كاناداست، داراي خانه‌هاي قديمي و آنتيك است كه تحت برنامه های دولتی حفظ و نگهداري آثار تاريخي بازسازي شده‌اند و شما مي‌توانيد صاحب يكي از اين املاك زيبا و باارزش در كانادا شويد.

سنت جانز- نيوفوندلند

سنت جانز به همراه مانكتن بالاترين رتبه را براي مقرون به صرفه بودن قيمت ملك به خود اختصاص مي‌دهند. بزرگترين منبع درآمد براي اين شهر اقيانوس است كه در حال حاضر جمعيت زيادي را به اين شهر مي‌كشاند. صنايعي مانند صنعت نفت و ماهيگيري باعث رشد اقتصادي اين شهر در چند سال اخير شده‌است .(5.8% افزايش) در حال حاضر ظهور صنايع معدن فلز و فراوري نيكل مژده رشت روزافزون اقتصاد و كاهش درصد بيكاري در اين شهر مي‌باشد. با اينكه قیمت ملك در چند سال اخير حدود 36 درصد افزايش داشته ولي قيمت متوسط ملك فقط 255000$ است كه مقرون به صرفه است.

شايد مقايسه قيمتهاي ملك در اين شهر بزرگ كانادا مانند ونكوور و تورنتو جالب باشد. قيمت متوسط ملك در شهر ونكوور 921000$ است. در حاليكه تورنتو با وجود 9% افزايش در چند سال اخير هنوز قيمت پايين‌تري نسبت به ونكوور دارد ( قيمت متوسط ملك 485000$). لطفا توجه داشته باشيد كه در حاليكه قيمت ملك در شهرهاي بزرگ بسيار بالاتر از شهرهاي كوچك است ولي درآمد متوسط خانواده‌ها فرق چنداني نمي‌كنند و اين حقيقت باعث كشيده‌شدن خانواده‌هاي پرجمعيت به شهرهاي كوچكتر اطراف مي‌شود.

اهمیت و رابطه قیمت املاک با کیفیت زندگی شهروندان کانادا با توضیحاتی در مورد نحوه خرید و هزینه های مرتبط با املاک در کانادا شفاف تر خواهد شد. این توضیحات را در مقاله "مسکن و وام مسکن در کانادا" مطالعه کنید.

بازگشت به بالا