Menu

*** نوروز سال ۱۴۰۳ بر یکایک هموطنان عزیز مبارک باد ***

مسکن و وام مسکن در کانادا

مسکن و وام مسکن در کانادا مسکن و وام مسکن در کانادا

در اولین مطلب متشر شده، شهرهای برتر کانادا از لحاظ پیشرفت اقتصادی و قیمت مسکن مقایسه شده اند. اولین نکته ای که شاید به نظر شما برسد عدم وجود شهرهای معروف کانادا مانند ونکوور و تورنتو در لیست زیر میباشد. این امر به دلیل این است که با وجود اینکه شهرهای بزرگ و معروف از جمعیت بالاتر (تورنتو) یا آب و هوای ملایم تر (ونکوور) برخوردار هستند اما هزینه هایی که شهروندان این شهرها برای زندگی با استاندارد قابل مقایسه با شهرهای دیگر می پردازند به مراتب بیشتر است و مهم ترین دلیل این امر نیز قیمت بالای املاک و مستقلات در این شهرها می باشد.

اهمیت و رابطه قیمت املاک با کیفیت زندگی شهروندان کانادا با توضیحاتی در مورد نحوه خرید و هزینه های مرتبط با املاک در کانادا شفاف تر خواهد شد. لطفا توجه داشته باشید بیشتر اطلاعات و مثالهای این بخش بر حسب معیارهای اقتصادی و نحوه زندگی قشر متوسط جوامع کانادا که مانند بیشتر کشورهای دیگر بخش عمده جامعه را در بر می گیرد ارائه شده است.

نحوه خرید املاک و وام مسکن در کانادا

از تفاوتهای عمده زندگی در ایران در مقایسه با زندگی در کانادا نحوه خرید املاک و شرایط اخذ وام مسکن است (به نظر برخی این بزرگترین تفاوت زندگی در دو کشور است). وام مسکن در کانادا "مُرگِیج" (Mortgage) نام دارد و تمام بانکها و موسسات مالی کانادا با کمال میل حاضر به اعطای این وام به متقاضیان واجد شرایط وام مسکن هستند. شرایط مورد نیاز بانکها و موسسات مالی کانادا برای اعطای وام مسکن نیز نسبتا آسان است و حتی در برخی موارد شرایط اخذ سایر وامهای معمولی و با مبلغ کمتر به مراتب مشکل تر است. از دلایل این امر این است که بانکها و موسسات مالی، وام مسکن را فقط برای خرید مسکن اعطا می کنند (بانک خریدار وجوه را مستقیم به بانک فروشنده مسکن واریز میکند) و مسکن خریداری شده را به عنوان مهمترین ضامن بازپرداخت این وام در نظر می گیرند. این بدان معنیست که در صورت عدم بازپرداخت اقساط وام مسکن توسط وام گیرنده، تحت شرایطی، بانک اجازه فروش مسکن مربوطه را خواهد داشت و این همان تضمینی است که قانون در اختیار بانکها و موسسات مالی قرار داده تا بانکها و موسسات مالی با اطمینان خاطر و به راحتی صدها هزار دلار وام را به خانواده هایی در قشر متوسط جامعه اعطا نمایند تا همه شانس این را داشته باشند که صاحب خانه رویائیشان بشوند.

شرایط اخذ وام مسکن در کانادا

mortgageشرایط کلی واجد شرایط بودن برای اخذ وام داشتن شغل تمام وقت با حقوق متوسط به بالا، داشتن اعتبار بانکی (در این مورد در مطالب آینده مفصل خواهیم پرداخت) بدون خدشه (یا همان خوش حساب بودن) و همینطور داشتن مبلغی به عنوان پیش پرداخت است. میزان حقوق با قیمت مسکن و میزان وام درخواستی ارتباط مستقیم دارد. هرچه وام بالاتری تقاضا شود به همان نسبت حقوق متقاضی باید بیشتر باشد. اگر متقاضی وام مسکن متاهل باشد، برای اخذ وام بیشتر میتواند همسرش را هم در پرونده اخذ وام جای دهد و از مدارک حقوق همسر نیز استفاده کند. مبلغ پیش پرداخت از 5% قیمت مسکن (برای افراد با درآمد و اعتبار خوب) تا 10% و گاهی 15% قیمت مسکن می باشد.

بهره بانکی وامهای مسکن در کانادا

از مهمترین ویژگیهای وامهای مسکن کانادا میزان بهره بانکی بسیار پایین (حتی نسبت به کشورهای صنعتی مانند ایلات متحده آمریکا) و دوره های طولانی بازپرداخت این وامها است. برای مثال در حال حاضر(تابستان 1390 شمسی) بانکها و موسسات مالی کانادا وام مسکن با دوره بازپرداخت 25 تا 30 ساله با بهره سالیانه 2.1% تا 3% و با پیش پرداخت 5% را به متقاضیان واجد شرایط اعطا میکنند. هرچه اعتبار، حقوق دریافتی و پیش پرداخت وام گیرنده بیشتر باشد، واجد شرایط وامها با دوره بازپرداخت طولانی تر و با بهره سالیانه کمتری می شود.

اهمیت و رابطه قیمت املاک با کیفیت زندگی شهروندان کانادا

پس از توضیحاتی در مورد وام مسکن و چگونگی باز پرداخت این وامها، به این نکته برمی گردیم که چگونه رابطه قیمت املاک با کیفیت زندگی شهروندان کانادا رابطه دارد. نکات بسیاری در این امر نقش دارند از جمله اینکه در بیشتر شهرهای دنیا قیمت تمام محصولات و خدمات دیگر مستقیما به قیمت املاک در آن شهر بستگی دارد، یعنی در شهری که قیمت املاکش بالاست قیمت دیگر محصولات و خدمات آن شهر هم احتمالا به نسبت بالاست. اما نکته مهمتر این است که، شهروندان کانادایی قشر متوسط شهرهایی که به دلایل مختلف دارای قیمت املاک به مراتب بالا تر هستند، بخش عمده حقوق دریافتی ماهیانه خود را به اقساط ماهیانه وام مسکن اختصاص میدهند. اهمیت این نکته با بیان این واقعیت که حقوق دریافتی شهروندان قشر متوسط شهرهای کوچکتر کانادا لزوما کمتر از شهروندان شهرهای بزرگتر نیست بیشتر میشود. یعنی امکان این سناریو وجود دارد که:

دو خانواده با حقوق دریافتی یکسان ولی در دو شهر مختلف

خانواده ساکن در شهر کوچکتر مجبور به پرداخت 30% از حقوق خود بابت باز پرداخت وام مسکن است

خانواده ساکن در شهر بزرگتر مجبور به پرداخت 80% از حقوق خود بابت باز پرداخت وام مسکن است

نیازی به بازگو کردن این مطلب نیست که در سناریوی بالا سطح کیفیت خانواده ساکن در شهر کوچکتر به مراتب بالاتر از خانواده ساکن در شهر برزگتر است.

البته شایان ذکر است که هدف از مطالب بالا به هیچ عنوان نامناسب جلوه دادن شهرهای بزرگ کانادا نیست و فقط هدف این است تا متقاضیان مهاجرت به کانادا از این مطالب به عنوان ابزاری برای اگاهی بیشتر و اتخاذ تصمیمات مناسب شرایط خود برای زندگی در کانادا استفاده کنند. شهرهای بزرگ و معروف کانادا دارای امتیازات و ویژگیهای خاص خود هستند و به موجب همین امتیازات و ویژگیهای به شهرهای بزرگ تبدیل شده اند.

از دیگر ابزارهایی که شرکت مهاجرتی ایمی گلوب برای شما فراهم کرده است نرم افزار ویژه محاسبه اقساط وام مسکن در کانادا می باشد. شما میتوانید برای تخمین مبلغ اقساط ماهانه برای مقدار وامی که خودتان مشخص میکنید از این نرم افزار استفاده کنید. این نکته شایان ذکر است که بانکها، موسسات مالی و شرکتهای خرید و فروش ملک در کانادا از نرم افزارهای مشابه نرم افزار ما استفاده میکنند.

بازگشت به بالا