Menu

*** نوروز سال ۱۴۰۳ بر یکایک هموطنان عزیز مبارک باد ***

توضیحات روشهای جدید مهاجرت به کانادا در سال ٢٠١٥

 • نوشته شده توسط 
 • تاریخ آخرین ویرایش: پنج شنبه, 10 اسفند 1396 ساعت 02:13 بیش از ۶ ماه از تاریخ آخرین ویرایش این مقاله می گذرد. جهت اطمینان از اعتبار این مقاله با ما تماس بگیرید
توضیحات روشهای جدید مهاجرت به کانادا در سال ٢٠١٥ توضیحات روشهای جدید مهاجرت به کانادا در سال ٢٠١٥

با فرا رسیدن سال نو میلادی و ژانویه ٢٠١٥ همانطور که از قبل اداره مهاجرت اعلام کرده بود سیستم جدید پذیرش پرونده مهاجرتی ورود پیشتاز یا Express entry آغاز به کار کرد. از آنجا که تا قبل از افتتاح این سیستم جدید در یکم ژانویه ٢٠١٥ اداره مهاجرت کانادا اطلاعات زیادی در این باره اعلام نکرده بود ابهامات زیادی درباره چگونگی اقدام از طریق سیستم Express entry وجود داشت. اما خوشبختانه در چند روز گذشته اطلاعات رسمی و کامل ارایه شده توسط اداره مهاجرت کانادا کاملا از چگونگی تشکیل پرونده در این سیستم جدید ابهام زدایی کرده است. در نوشته زیر سعی من بر ان بوده که روشهای موجود برای مهاجرت به کانادا در سال ٢٠١٥ را با زبانی ساده تر برای شما عزیزان توضیح بدهم.

 روش ورود پیشتاز یا Express entry یک برنامه مهاجرتی جدید نیست

بلکه فقط یک سیستم جدید پذیرش, پردازش و امتیازبندی برای بهبود مدیریت پرونده های مهاجراتی کانادا است. این یعنی هنوز هم متقاضیان قبل از اقدام به تشکیل پرونده باید برای یکی از روشهای مهاجرت به کانادا از طریق فدرال یا استانی که در سال ٢٠١٥ ارایه شده یا خواهد شد واجد شرایط باشند. هرچند شرایط اغلب برنامه های مهاجراتی سال جدید به ویژه روشهای مهاجرت تخصصی تغییراتی داشته اما هنوز اغلب آنها حتی با نام قبلی وجود دارند. برای مثال روش تخصصی فدرال پرطرفدار هنوز با همان نام قبلی وجود دارد و اتفاقا شرایطش از پارسال هم آسان تر شده, چرا که دیگر لیست مشاغل و محدودیت شغلی ندارد اما نحوه تشکیل و ارسال پرونده کاملا با سال قبل متفاوت است.

درکنار همه شباهتها، تخصصی فدرال امسال با سال گذشته یک تفاوت بسیار بزرگ  دارد, به این صورت که سال گذشته درصورت واجد شرایط بودن و ارسال به موقع پرونده حتما پرونده متقاضی برای صدور ویزای نهایی بررسی می شد اما برای پرونده های ارسالی امسال (توسط سیستم Express entry) هیچ تضمینی وجود ندارد که برای صدور ویزا انتخاب شوند. اداره مهاجرت کانادا هر چند ماه یکبار پرونده های با شرایط بهتر و امتیاز بیشتر را برای صدور ویزای نهایی اقامت دائم کانادا انتخاب می کند. این انتخاب بر اساس امتیاز محاسبه شده توسط سیستم جامع ارزیابی یا Comprehensive Ranking System اداره مهاجرت کانادا انجام می شود. حدا اکثر امتیاز در سیستم جامع ارزیابی ١٢٠٠ است. نکته مهم اینکه داشتن نامه قبولی در یکی از برنامه های مهاجرتی استانی مانند نوا اسکوشیا یا ساسکاچوان ٦٠٠ امتیاز برای متقاضیان به ارمغان می آورد. از اینرو میتوان نتیجه گیری کرد که قبولی در برنامه های استانی شانس اخذ ویزای نهایی را برای متقاضیان تقریبا قطعی می کند و در مقابل متقاضیانی که به دلیل تکمیل ظرفیت روشهای استانی یا هر دلیل دیگری در روشهای استانی تشکیل پرونده نداده اند و اقدام به تشکیل پرونده مستقیم برای برنامه های فدرال مانند تخصصی فدرال می کنند در این رقابت شانس کمتری خواهند داشت و احتمال گزینش شدن پرونده شان کمتر خواهد شد.

در ضمن پرونده های ارسال شده در سیستم Express entry فقط یک سال در سیستم باقی خواهند ماند و پس از ١ سال در صورت تمایل متقاضی می تواند دوباره برای تشکیل پرونده جدید اقدام کند. آخرین نکته اینکه در صورت اثبات هرگونه کتمان کاری یا مدرک سازی در پرونده توسط خود یا وکیل متقاضی, اداره مهاجرت کانادا بدون توجه به عمدی یا غیر عمدی یا به اشتباه بودن موارد، پرونده متقاضی را مردود کرده و برای ٥ سال متقاضی خاطی را از تشکیل پرونده مهاجرت محروم خواهد کرد. پس از این توضیح مقدماتی به  شرایط ٣ روش مهاجرت موجود برای اقدام در سال ٢٠١٥ می پردازیم:

برنامه مهاجرتی جدید تخصصی فدرال سال ٢٠١٥

شرایط این روش مهاجرت تخصصی تفاوت زیادی با سال گذشته ندارد. تنها تفاوت شرایط امسال با سال گذشته (بجز نحوه تشکیل و ارسال پرونده) در این است که امسال لیست مشاغلی از سوی اداره مهاجرت کانادا اعلام نشده و همه متقاضیان با داشتن حداقل ١ سال سابقه کار تمام وقت  در هر شغل مدیریتی یا تخصصی می توانند (البته اگر بقیه شرایط را هم داشته باشند) از این طریق اقدام کنند. مانند سال گذشته برای واجد شرایط بودن برای مهاجرت از طریق تخصصی فدرال متقاضیان باید دارای همه شرایط زیر باشند:

 • ١ سال سابقه کار تمام وقت در١٠ سال گذشته در هر شغل مدیریتی یا تخصصی (مشاوره مهاجرتی شرکت ایمی گلوب مطمئن ترین روش برای ارزیابی شغل شما)
 • مدرک زبان آیلتس جنرال با نمره حداقل ٦ در تمام موارد
 • مدرک تحصیلی دیپلم یا بیشتر قابل تطبیق با مدرک تحصیلی کانادایی به همراه مدرک تطبیق تحصیلی ارزیابی شده توسط موسسات کانادایی (بخشی از خدمات شرکت ما انجام این قسمت برای موکلانمان می باشد)
 • کسب حداقل ٦٧ امتیاز در آزمون ارزیابی مهاجرت تخصصی فدرال 
 • دارایی پس انداز بانکی به مبلغ کافی (اطلاعات بیشتر)

 

برنامه مهاجرتی جدید تخصصی استان نوا اسکوشیا ٢٠١٥ (با سیستم Express entry)

برخلاف روش تخصصی فدرال, شرایط روش جدید مهاجرت تخصصی به استان نوا اسکوشیا نسبت به سال گذشته کاملا تغییر کرده است، هم از لحاظ نحوه پردازش پرونده که به روش Express entry پردازش خواهد شد و هم از لحاظ شرایط و مدارک مورد نیاز برای واجد شرایط بودن. از جمله این تغییرات, بالا رفتن حداقل نمره آیلتس مورد نیاز از ٥ به ٦ و همینطور لیست مشاغل جدید و افزایش ظرفیت پذیرش این روش مهاجرتی که امسال حدودا ٣٥٠ پرونده است. خلاصه شرایط مهاجرت از طریق تخصصی نوا اسکوشیا در سال ٢٠١٥ به شرح زیر می باشد:

 • ١ سال سابقه کار تمام وقت در٥ سال گذشته در یکی از شغلهای لیست مشاغل اعلام شده از سوی اداره مهاجرت استان نوا اسکوشیا. (جدیدترین لیست مشاغل استان نوا اسکوشیا را اینجا مشاهده کنید)
 • مدرک زبان آیلتس جنرال با نمره حداقل ٦ در تمام موارد
 • مدرک تحصیلی دیپلم یا بیشتر قابل تطبیق با مدرک تحصیلی کانادایی به همراه مدرک تطبیق تحصیلی ارزیابی شده توسط موسسات کانادایی  (بخشی از خدمات شرکت ما انجام این قسمت برای موکلینمان میباشد)
 • کسب حداقل ٦٧ امتیاز در آزمون ارزشیابی مهاجرت تخصصی استان نوا اسکوشیا
 • واجد شرایط بودن برای اخذ پروانه اشتغال و عضویت در اتحادیه، کانون یا نظام مهندسی مربوط به شغل و تخصص متقاضی در استان نوا اسکوشیا در صورت نیاز
 • دارایی پس انداز بانکی به مبلغ کافی (اطلاعات بیشتر)

 

برنامه مهاجرتی جدید تخصصی استان ساسکاچوان ٢٠١٥ (با سیستم Express entry)

مانند برنامه مهاجرتی نوا اسکوشیا, در سال ٢٠١٥ استان ساسکاچوان نیز از طریق سیستم Express entry پرونده مهاجرت به روش تخصصی پذیرش می کند. شرایط کلی برای واجد شرایط بودن در این روش که قرار است ١٠٠٠ پرونده در سال ٢٠١٥ پذیرش کند به شرح زیر می باشد:

 • قبولی و اخذ فایل نامبر (شماره پرونده) در سیستم "ورود پیشتاز" یا Express entry اداره مهاجرت فدرال 
 • تشکیل پرونده در بانک مشاغل کانادا و اخذ فایل نامبر (شماره پرونده)
 • دارای حداقل ١ سال سابقه کار در ١٠ سال گذشته در یکی از شغلهای لیست مشاغل اعلام شده از سوی اداره مهاجرت استان ساسکاچوان(جدیدترین لیست مشاغل استان ساسکاچوان را اینجا مشاهده کنید)
 • دارای مدرک آیلتس با نمرات حداقل ٦ در همه موارد.
 • دارای مدرک تحصیلی  دانشگاهی حداقل فوق دیپلم
 • دارایی پس انداز بانکی به مبلغ کافی (اطلاعات بیشتر)
 • ارایه طرح توجهی اقامت در استان ساسکاچوان
 • واجد شرایط بودن برای اخذ پروانه اشتغال و عضویت در اتحادیه، کانون یا نظام مهندسی مربوط به شغل و تخصص متقاضی در استان ساسکاچوان در صورت نیاز
 • کسب نمره حداقل ٦٠ از ١٠٠ در آزمون ارزیابی مهاجرت تخصصی ساسکاچوان

همانطور که توضیح داده شد برای واجد شرایط بودن در همه برنامه های مهاجرتی تخصصی کانادا ار سال ٢٠١٥ متقاضیان حتما باید آیلتس حداقل ٦ داشته باشند. البته فاکتورهای مهم دیگری نیز که به آنها اشاره شد نیز نقش مهمی در واجد شرایط بودن متقاضیان دارند. بهترین روش برای ارزیابی شرایط خود برای هر یک از روشهای جدید مهاجرتی عنوان شده این است که اول مطمئن شوید تمام شرایط اصلی و واجب هر یک از روشهای فوق مانند مدرک آیلتس با حداقل نمره ٦, تحصیلات و سابقه کار مناسب و شرایط مالی مورد نیاز را دارا هستید و سپس با استفاده از سیستم هوشمند ارزیابی شرکت ایمی گلوب که دقیقا برگرفته و منطبق با سیستم امتیازبندی اداره مهاجرت فدرال و استانی کانادا است واجد شرایط بودن نهایی خود را ارزیابی کنید.

آیا می دانید واجد شرایط کدام روش مهاجرت هستید؟

بازگشت به بالا